Plaże

Na długości prawie 20 kilometrów wybrzeża należącego do miasta Benalmadena znajduje się aż 17 plaż. Plaże Benalmadeny Costa noszą nazwy: Arroyo Hondo, Carvajal, Bonita, Bil Bil, La Morera, Arroyo de la Miel, Benalnatura, Fuente de la Salud, La Perla, Las Viborillas, Playa de las Yucas,  Torrebermeja, Santa Ana, Tajo de la Soga, Torremuelle, Torrequebrada y Torrevigía.  Wszystkie plaże Benalmadeny położone są wzdłuż ciągnącej się Avenidy Antonio Machado (N-340).

Promenada ciągnąca się wzdłuż plaży obfituje w niezliczoną ilość barów, restauracji, kawiarni, sklepów, atrakcji turystycznych, czy możliwości uprawiania sportów wodnych. Plaże wschodnie są piaszczyste i szerokie, idealne do wylegiwania się na słońcu, zabaw z dziećmi, uprawiania sportów jak siatkówka czy piłka plażowa. Plaże zachodnie są kamieniste, klifowe, ciche i odizolowane, idealne do sportowego połowu ryb czy nurkowania. W Benalmadenie znajduje się jedna z pierwszych plaż nudystów w Hiszpanii, Benalnatura.

Zaczynając od wschodniego wybrzeża, sąsiadująca bezpośrednio z turystycznym miasteczkiem Torremolinos Playa Fuente de la Salud oznacza „źródło zdrowia”. Plaża ma 160 metrów długości, jest piaszczysta i pięknie położona w zatoczce. Leży po wschodniej części portu Puerto Marina w Benalmadenie. Znakiem rozpoznawalnym jest położony centralnie na deptaku przy plaży Burger King. W barach plażowych tzw. chiringuitos należy spróbować hiszpańskich specjałów, tapas czy miejscowych drinków.

Po drugiej stronie portu Puerto Marina przez 700 metrów ciągnie się plaża Torrebermeja podzielona na dwie strefy: zonę Torrebermeja i zonę Malapesquera. Jest piaszczysta, z pięknym widokiem na port i zamek Castillo Bil Bil. To jedna z popularniejszych plaż wśród rodzin z dziećmi. Jest jedną z ponad 500 hiszpańskich i 80 andaluzyjskich plaż nagrodzonych w 2014 roku przez Światową Organizację Turystyki „Błękitną flagą”. Położenie przy marinie daje łatwy dostęp do pobliskich sklepów czy restauracji oraz położonej w porcie wielkiej atrakcji Costa del Sol, akwarium morskiego Sea Life.

Playa Santa Ana jest przedłużeniem plaży Torrebermeja aż do zamku Bil Bil i plaży Bil Bil. Jej długość to 500 metrów. Jest równie popularna i zatłoczona w sezonie letnim, gdyż to w jej okolicach skupionych jest większość hoteli w Benalmadenie. Wzdłuż plaży Santa Ana ciągnie się Paseo Maritimo z licznymi restauracjami. Słynie z tego, że jest najlepiej wyposażoną plażą w Benalmadenie. Zachód słońca właśnie stąd jest wyjątkowo zjawiskowy.

Playa Bil Bil położona tuż przy zamku Castillo Bil Bil skąd wzięła nazwę. To numer jeden wśród plaż w kurorcie Benalmadena Costa. Jej szczególne walory można docenić podczas wieczornych spacerów skąd widać pięknie oświetlony port Puerto Marina i promenadę. Jest piaszczysta i dobrze wyposażona. W okolicy znajduje się największy park miejski Benalmadeny, Park de la Paloma, który powinien być na liście do zwiedzenia każdej rodziny z małymi dziećmi. Atrakcją jest tu liczna zwierzyna, duży plac zabaw dla dzieci, kawiarnie oraz mini siłownie.

Tuż obok znajduje się Playa Arroyo de la Miel, która wraz z dwoma innymi plażami Benalmadeny może poszczycić się „Błękitną flagą” za wysoki standard czystości wód oraz świadczonych usług. Nazwa plaży Arroyo de la Miel jest tożsama ze strumykiem, czyli „arroyo” który wpływa do morza centralnie przecinając plażę, i w której ochoczo bawią się dzieci. Z plaży blisko do największych atrakcji turystycznych Costa del Sol, delfinarium Selwo Marina oraz parku rozrywki Tivoli World. 

Playa Torrevigía to urocza, nie tak zatłoczona jak Arroyo de la Miel czy Santa Ana plaża położona na długości 200 metrów. Ma skaliste zbocze i nie jest plażą o śnieżnobiałym piasku jak jej poprzedniczki. Raczej żwirowe podłoże daje za to niesamowitą czystość i przejrzystość wody oraz możliwości nurkowania czy podziwiania ryb oraz jeżowców. Wielu tu wędkarzy nawet po zmroku. Na plaży znajduje się jedna z lepszych restauracji w Benalmadenie oferujących doskonałą śródziemnomorską kuchnię w postaci świeżych owoców morza, Restauracja La Cala.

Playa Torrequebrada to plaża wokół Hotelu Estival Torrequebrada o długości zaledwie 100 metrów. To nieciesząca się popularnością plaża z racji kamienistego podłoża i utrudnionego zejścia. Jest plażą idealną dla osób szukających spokoju i natury. W sąsiedztwie znajduje się jedno ze znanych pól golfowych Costa del Sol, Golf Torrequebrada. Hotel z kolei mieści duże kasyno, które jest jedną z nocnych rozrywek Andaluzyjczyków oraz turystów.

Sąsiadującą z plażą Torrequebrada jest Playa Las Yucas, której nazwa pochodzi od drzew jukowych rosnących w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Ma 300 metrów długości i jest bardziej dzika jak poprzedniczka, choć bardziej piaszczysta. Na plażę zejść można od strony klifu stromymi schodami. Jest uroczą miejską plażą na której w większości odpoczywają miejscowi niż turyści. Na klifie pięknie położna jest kawiarnia/restauracja/beach bar o tej samej nazwie Yucas gdzie warto choćby usiąść na kawę.

Playa Benalnatura to odcięta od reszty wybrzeża zatoczka otoczona bujną roślinnością i stromymi klifami. To plaża której zadaniem jest poczucie ustronności i bezpieczeństwa jest niewielkich rozmiarów, gdyż ma zaledwie 100 metrów długości. Jest doskonale ukrytym „małym rajem” dla naturystów. Plaża jest jedną z pierwszych tego typu plaż w Hiszpanii. Do plaży prowadzi jedno zejście przy którym stoi ochroniarz sprawdzający pełnoletniość plażowiczów.

Playa La Viborilla to niczym karaibska zatoczka niewielkich rozmiarów otoczona klifami i bujną egzotyczną roślinnością. To właśnie ona sprawia, że plaża jest całkowicie odizolowana od hałasu i pobliskiej aglomeracji Benalmadeny. Polecana jest dla szukających spokoju, relaksu i doceniających naturę. Są tu świetne warunki do nurkowania z racji czystości wody. Nad plażą jest restauracja La Viborilla ze znakomitą kuchnią i tarasem wynurzającym się z palm wprost nad plażę.

Plaża Arroyo Hondo to ciągnący się na długości 610 metrów odcinek wybrzeża Costa del Sol na którym znajduje się niewielka Playa Malibu wraz z beach barem na wzór tych w Marbelli. Spotkać tu można głównie miejscowych, którzy dojeżdżają autami tworząc niesamowite korki. Na klifie znajduje się nowa restauracja Trocadero o nietypowej dla Andaluzji, drewnianej konstrukcji. Wieczorami jest pięknie podświetlona, idealna na romantyczną kolację.

Playa Bonita jest przedłużeniem plaży Arroyo Hondo. To utworzona na wzór portu sztucznie plaża, dzięki czemu jej wody są ciepłe i spokojne. Należy do kompleksu hotelowego, którego nazwa PlayaBonita Hotel został w 2019 roku zmieniony na Palladium, hotel będący w ofercie polskich biur podróży. Plaża jest warta uwagi ze względu na uformowaną zatoczkę.  Spokojne i bez fal morze to idealne miejsce dla początkujących pływaków oraz dzieci z racji ciepłej wody. Bardzo dobrą kuchnię ma znajdująca się przy plaży restauracja El Parador.

Playa Torremuelle jest plażą tylko z nazwy. To kamieniste i czarne wybrzeże gdzie ciężko znaleźć plażowiczów, za to miejscowi wędkarze przychodzą tu na połowy. Rozpoznawalnym punktem jest wieża na zboczu. Goście hotelu Palladium i okolicznych domów wakacyjnych mają możliwość rozkoszowania się doskonałą kuchnia w jednej z lepszych restauracji w Benalmadenie, Lucena II. Jej siostra, Lucena I znajduje się na wysokości Playa Santa Ana, niedaleko Parku la Paloma.

Playa de la Perla to jedna z mniej zatłoczonych plaż Benalmadeny w sezonie wakacyjnym. Brak tu hoteli, apartamentowców na wynajem i infrastruktury turystycznej. Piasek jest jasny i raczej drobnoziarnisty. Mieszkańcy okolicznych miejscowości spędzają tu całe dnie rozkładając parasole i piknikując. 

Playa de la Morera sąsiaduje bezpośrednio z wielkim kompleksem wakacyjnym Holiday World Resort, dlatego większość plażowiczów to turyści. Plaża o długości 700 metrów jest dość wąska. Zejście jest po stromym wybrzeżu, który nadaje plaży naturalnego intymnego charakteru. Piasek jest drobnoziarnisty, lecz ciemny. 

Playa Tajo de la Soga to również dzika wersja andaluzyjskich plaż. Przechodzi i sąsiaduje bezpośrednio z ostatnią plażą Benalmadeny będącą jednocześnie pierwszą plażą kurortu Fuengirola, Carvajal. Łącznie z plażą Carvajal to 750 metrów długości piaszczystego wybrzeża. Jest urocza, choć bardziej polecana na spacer niż plażowanie.

Ostatnią plażą w Benalmadenie, na zachodzie jest Playa Carvajal mająca do zaoferowania wszystko, co może miejski typ plaży. Jej piasek jest jasny i drobnoziarnisty. W otoczeniu plaży działa doskonała infrastruktura, także w zakresie wynajmu sprzętu wodnego i rekreacyjnego. Blisko tu do pięknego i zadbanego bulwaru nadmorskiego Fuengiroli obfitującego w sklepy i restauracje.