Zaznacz stronę

Benalmadena – Stupa buddyjska

Stupa buddyjska w Benalmadena

Stupa Oświecenia w Benalmadenie to największe tego typu sakrum na Zachodzie. Ma 33 metrów wysokości, leży na zboczu gór Sierra de Mijas z piękną panoramą na zachód od Malagi. Znajduje się na tarasie widokowym zaprojektowanym przez architekta polskiego pochodzenia Wojtka Kossowskiego, a jej biały budynek wpisuje się w krajobraz malowniczych białych wiosek charakterystycznych południowej Hiszpanii.  Zaprojektowana przez mistrza buddyzmu tybetańskiego z Bhutanu, Lopona Tseczu Rinpocze, oficjalnie otwarta 5 października 2003 roku, jest symbolem pokoju, dobrobytu i harmonii. Buddyzm wyróżnia osiem rodzajów świątyń (stup) z czego każda symbolizuje ważny etap z życia Buddy.

Stupa w Benalmadenie symbolizuje oświecenie, inaczej przebudzenie, które jest doświadczeniem najwyższej formy moralności, skupienia i mądrości, czyli całkowitego przebudzenia umysłu. La Estupa de la Iluminacion to oficjalna hiszpańska nazwa buddyjskiego sakrum w Benalmadenie. Jest miejscem regularnych tygodniowych wydarzeń dotyczących buddyzmu tybetańskiego takich jak medytacje, wystawy czy wykłady filozoficzne. Najważniejszym pomieszczeniem stupy jest sala do medytacji. To właśnie jej spore wymiary stanowiące ponad 100 m2 stawiają tę świątynię w czołowej pozycji Zachodniego Świata. Jak na buddyjską budowlę przystało stupa zachwyca złotymi wykończeniami a dokładniej złotym stożkiem widocznym z kilkunastu kilometrów.

Ciekawostką jest, że ściany sali medytacyjnej ozdobione są w ręcznie wykonanymi malowidłami stanowiącymi opowieść o życiu Buddy Siakjamuniego. Istnieje przekonanie, że zwiedzanie świątyni powinno odbywać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a wypowiadane w tym czasie modlitwy, prośby i życzenia stają się rzeczywistością.