Zabytki,  Zwiedzanie

Muzeum

Muzeum Sztuki Przedkolumbijskiej im. Felipe Orlando znajduje się w centrum Benalmadeny Pueblo przy Placu Trzech Kultur. To unikatowe w skali Europy muzeum z ponad 750 eksponatami z Ameryki Łacińskiej pochodzących z okresu przedkolumbijskiego oraz lokalną kolekcją archeologiczną składającą się z 250 znalezisk sięgających czasów Imperium Rzymskiego.
Muzeum to prywatna kolekcja nieżyjącego już Felipe Orlando Garcia-Murciano, malarza, poety, pisarza i antropologa meksykańskiego pochodzenia który osiadł w Benalmadenie, a jego prywatna andaluzyjska willa została przekształcona w muzeum miejskie. Pokoje muzealne podzielone zostały na regiony, z których pochodzą eksponaty: strefę Środkowoamerykańską, Środkowe Andy i Mezoamerykę.

benalmadena atrakcje

Prekolumbijska kolekcja sztuki pochodzi z regionów: Ekwadoru, Antyli, Chile, Hondurasu, Panamy, Kolumbii i Salwadoru. Eksponaty to przedmioty domowego użytku starożytnych kultur oraz figurki.
W ośmiu pokojach znajdują się między innymi: kolekcja figurek ceramicznych zatytułowana „piękne kobiety” podkreślająca kobiece atrybuty płodności, kolekcja ceramiczna „macierzyństwo” z centralnie wyeksponowaną figurką kobiety z dzieckiem na rękach, kolekcja „bogowie i rytuały” nawiązująca do starożytnych bożków. Kolekcja „muzyka” ze starożytnego Meksyku pokazuje jak wielką rolę odgrywała w wielu rytuałach do osiągania stanów mistyczno-religijnych. Dźwięki instrumentów muzycznych nawiązywały do konkretnego boga, przykład odgłosu grzechotki powiązany był z bogiem deszczu i grzmotów. Kolekcja przedmiotów codziennego użytku to między innymi biżuteria, ubrania i krosna. Tkaniny miały szczególne znaczenie w starożytnych Andach. Były one używane jako symbole władzy, w których składano dary oraz pochówku, w których grzebano ofiary. Ciekawą figurką jest „pies Techichi” symbolizująca zwierzę jako towarzysza życia ale także odpowiedzialne za transport duszy zmarłych do świata umarłych.

Lokalna archeologia to znaleziska w kompleksie jaskiń Botijos i Zorrera położonych w gminie Benalmadena. Są to głównie przedmioty ceramiczne z okresu neolitu i początkowego eneolitu. Z okresu rzymskiego pochodzą ceramika i mozaiki. Kamienne bransoletki z Cueva de la Zorrera datowane na rok 5000 p.n.e. są najstarszym eksponatem regionu.

benalmadena atrakcje

Wizyta w Muzeum Sztuki Przedkolumbijskiej to fascynujaca lekcja historii pokazującą między innymi historię gminy Benalmadena od pierwszych jej osadników oraz przedmioty najstarszego osadnictwa wysokogórskiego zlokalizowanego w Ameryce Łacińskiej. Zwiedzanie muzeum można połączyć ze spacerem uliczkami Benalmadeny pueblo oraz wizytą w parku motyli Mariposario, które jest niesamowitą atrakcją Costa del Sol nie tylko dla najmłodszych.

Godziny otwarcia Muzeum: od wtorku do soboty 9:30-13:30 i 17:00-19:00/20:00 latem, w niedziele i święta 10.00-14.00, w poniedziałki zamknięte.
Wstęp jest bezpłatny.
Oficjalna strona internetowa: http://www.benalmadena.es/museo

Adres: Av. Juan Luis Peralta, 49, 29631 Benalmadena, Malaga