Zabytki,  Zwiedzanie

Castillo de Colomares

Castillo de Colomares w Benalmadenie to położony na wzgórzu z widokiem na miasteczko pomnik poświęcony Krzysztofowi Kolumbowi, jego życiu i przygodzie odkrycia Ameryki. Zabytek jest zamkiem tylko z nazwy choć swoją architekturą od niego nie odbiega. Idea jego wybudowania to hołd oddany wielkiemu odkrywcy przez amerykańskiego lekarza Estebana Martina Martina.
Castillo de Colomares był budowany siedem lat przez dwóch hiszpańskich rzemieślników J. Blanco i D. Nunez, których nazwiska umieszczono tuż obok imienia pomysłodawcy i sponsora, na tablicy pamiątkowej przed wejściem. Zamek jest uroczym połączeniem stylów: bizantyjskiego, romańskiego, gotyckiego i murdejar. Castillo de Colomares zajmuje powierzchnię około 1500 metrów co czyni go największym na świecie pomnikiem poświęconym odkrywcy Ameryki. O miejscu tym mówi się, że jest książką historyczną o hiszpańskiej kulturze i sztuce w XV wieku wyrytą w kamieniu i trudno się z tym nie zgodzić.

benalmadena zamek kolumba

Spacer wokół precyzyjnie wykonanych replik trzech statków: Santa Maria, Pinta i Nina to czysta przyjemność.
Jednak warto pamiętać zwiedzając ten zamek, że cała konstrukcja to nawiązania do faktów historycznych, symboli i dat wyrytych na tabliczkach czy ornamentach ponumerowanych jak przewodnik od 1 do 16. Znajdziemy tu odniesienia bezpośrednio do wyprawy Kolumba w 1492 roku jaką jest pierwszy szkic „wyspy Hispaniola” (numer 10) czy latania „Wiara żeglarza” (numer 12) poświęcona pamięci 39 osób które z podróży z Ameryki nie wróciły. Uważnym zwiedzającym nie umkną takie detale zamku Colomares jak herby katolickich monarchów, których wsparcie dało żeglarzowi wiarę i siłę nieustraszonym podróżom i odkryciom.

Oprócz licznych fontann z ujściem pitnej wody, bram i łuków mających swoje odniesienie do wcześniej wymienionych stylów architektonicznych czy odniesień do głównych kultur okresu: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, warta uwagi jest na przykład kotwica z wyrytym napisem „Palos, Huelva, Martin A Pinzon”.
Palos de la Frontera to miasteczko nieopodal portu Huelva, z którego 3 sierpnia 1492 roku Kolumb wyruszył w swoją zamorską podróż do Indii a Martina A. Pinzon to dowódca statku Pinta. Na jednej ze skalnych tabliczek widnieje wyryty „Testamento de Isabel la Catolica” czyli ostatnia wola ówczesnej katolickiej królowej Izabeli I Kastylijskiej.

Wśród zieleni otaczającej zamek stoi popiersie Króla Aragonii i Kastylii. Jedna z kamiennych tablic odnosi się do miejsca śmierci podróżnika, czyli miejscowości Valladolid położonej w środkowej Hiszpanii.
W zamku Castillo de Colomares znajduje się maleńka, bo zajmująca zaledwie 1,96 m2 powierzchni, kaplica pod wezwaniem Świętej Izabeli Węgierskiej wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako najmniejszy kościół na świecie. Dzisiaj zamknięty dla publiczności z racji przygotowań do nadania statusu muzeum. Na terenie znajduje się niewielki taras widokowy z którego roztacza się bajowy widok na wybrzeże Benalmadeny i jej plaże.

Bilety i godziny zwiedzania Castillo de Colomares:
Cena wejścia na zamek kosztuje 2€ dla osoby dorosłej oraz 1,50€ dla dzieci oraz emerytów.
Istnieje możliwość wejść grupowych, także z przewodnikiem.
Godziny otwarcia zamku:
W zimie: 10:00-13:30 i 16:00-18:00
W okresie jesiennym: 10:00-13:30 i 16:00-18:00
W okresie wiosennym: 10:00-13:30 i 16:00-19:00
W lecie: 10:00-13:30 i 17:00-21:00

Adres: Finca la Carraca, Ctra. Costa del Sol, s/n, 29639 Benalmadena, Málaga